تعداد بازدید: 1201
تعداد نظرات: 0

مؤدب برانید

مؤدب برانید
رانندگی یکی از کارهای پراسترسی است که بسیاری اوقات این پتانسیل را دارد افراد خیلی خوب و مؤدب را هم وادار به خشونت کند. اما همه‌ ما خوب می‌دانیم این راهش نیست! بهتر است در رفتارهایمان حین رانندگی مانند هر فعالیت اجتماعی دیگر، خط قرمزها را در نظر بگیریم. رعایت ادب چیزی است که در زندگی و در جریان ارتباط با دیگران از جمله هنگام رانندگی ضروری به نظر می‌رسد. بعضی‌ها ممکن است فکر کنند، رانندگی در حرکت از نقطه‌ مبدأ به مقصد خلاصه می‌شود! اما دوستان عزیزم شما بهتر از من می‌دانید که مسئله فقط راندن اتومبیل و رسیدن به محل مورد نظر نیست! فرهنگ رانندگی هم مانند هر مقوله مرتبط با جامعه مدنی با اهمیت است و قوانین خاص خودش را دارد. به یاد داشته باشید، شما تنها کسی نیستید که در خیابان‌ها اتومبیل می‌رانید، پس لازم است، همان‌طور که در جریان ارتباطات اجتماعی‌تان مبادی آداب هستید، پشت فرمان هم فرهنگ رانندگی را رعایت کنید.
بیش از حد تند نرانید: سرعت مجاز را رعایت کنید. سرعت بالا نه تنها ممکن است برای شما گران تمام شود،  بلکه زندگی همه افرادی را که به نحوی سر راه شما قرار می‌گیرند، به خطر می‌اندازد.
بیش از حد آرام نرانید :همان‌طور که سرعت بالا خطرناک است، سرعت پایین‌تر از حد مجاز هم مشکل‌آفرین  خواهد بود، مثلا در بزرگراه مثل لاک‌پشت حرکت کردن با توجه به سرعت بالای دیگر اتومبیل‌ها کار اشتباهی است. حداقل سرعت مجاز در اتوبان معمولا ۷۰ کیلومتر در ساعت است. در بعضی آزادراه‌ها یا بزرگراه‌ها حداقل سرعت ممکن است کمی بیشتر هم باشد. سعی کنید تا حد ممکن حداقل سرعت را رعایت کنید.
آماده شرایط خاص باشید: شرایطی وجود دارند که می‌توانند رانندگی را مشکل کنند، شرایط بد آب و هوا،  ساخت و ساز‌ها و تعمیرات جاده‌ای و ساعات اوج ترافیک می‌توانند رانندگی را سخت‌تر کنند. یادتان باشد، هنگام بارندگی سیل‌آسا باید آرام‌تر برانید، چون به دلیل لغزندگی زمین و عدم دید مناسب ممکن است نتوانید به موقع ترمز کنید. هنگامی که جاده در دست تعمیر است و کارگران مشغول آماده‌سازی راه‌ها هستند، باید فوق‌العاده محتاطانه برانید. ساعات اوج ترافیک هم که خودتان می‌دانید به‌خاطر گیر کردن در ترافیک سنگین می‌تواند عصبی‌کننده باشد، پس با بوق‌ زدن‌های ممتد یا لایی‌ کشیدن و حرکات زیگزاگ اوضاع را وخیم‌تر نکنید.
بین خطوط برانید: خطوط و نشانه‌ها بی‌دلیل نیستند، پس همواره در مسیر معین و بین خطوط حرکت کنید.
مدام لاین عوض نکنید :هنگام رانندگی فقط در صورت لزوم لاین حرکت خود را تغییر دهید، زمانی که  می‌خواهید بپیچید، دور بزنید یا وارد خیابان دیگری شوید یا جایی که لازم است سبقت بگیرید می‌توانید با راهنما زدن مسیرتان را تغییر دهید.
 بی‌هدف نرانید: برای مدت طولانی بی‌هدف و بدون آنکه بدانید مسیر بعدی‌ چیست یا می‌خواهید کجا بروید،  رانندگی نکنید. مثلا اگر قرار است به راست یا چپ بپیچید، کمی زودتر تصمیم بگیرید و به‌تدریج اتومبیل را به مسیر کناری خیابان هدایت کنید. یادتان باشد شما تنها ماشینی نیست که در خیابان است، پس هر لحظه‌ای که اراده کنید نمی‌توانید تغییر مسیر دهید و جلوی اتومبیل‌های دیگر بپیچید.
بی‌جهت بوق نزنید: افرادی که برای سلام کردن به دیگران، اعتراض به سایر رانندگان یا چون از صدای بوق  خوشش‌شان می‌آید، مدام بوق می‌زنند، اعصاب دیگر رانندگان را هم تحریک می‌کنند.
راهنما یادتان نرود: وقتی می‌خواهید به چپ و راست بپیچید، حتما از راهنما استفاده کنید و همیشه چک  کنید، راهنمای ماشین کار می‌کند یا نه.
صدای موسیقی را بیش از حد بلند نکنید :هیچ‌کس دوست ندارد به صداهای گوش‌خراشی گوش کند که از  بلندگوی ماشین شما پخش می‌شود، پس در اتومبیل صدای موسیقی را تا حدی بلند کنید که فقط سرنشینان اتومبیل بشنوند.
با هوشیاری کامل رانندگی کنید: اگر مشکلی دارید یا دارو‌های خاص یا آرامبخش، الکل یا مواد مخدر مصرف  کردید، نباید پشت فرمان بنشینید.
به قوانین احترام بگذارید :یادتان باشد اگر با پلیس راهنمایی و رانندگی روبه‌رو شدید یا اتومبیل شما از سوی  افسر راهنمایی متوقف شد، احترام به قوانین را فراموش نکنید.
راه را برای وسایل نقلیه اورژانسی باز کنید: اگر ماشینی با چراغ گردان دیدید یا صدای آژیر آمبولانس،  آتش‌نشانی و دیگر خودروهای امدادرسان را شنیدید، اتومبیل‌تان را به کنار مسیر هدایت کنید و اجازه عبور خودرو امدادرسان را بدهید، چون همان‌طور که خودتان می‌دانید ممکن است، زندگی فرد یا افرادی در خطر باشد.
از رفتار‌های پرخطر اجتناب کنید: به رفتارهای خشونت‌آمیز سایر رانندگان اهمیت ندهید و هرگز درصدد پاسخ  دادن به این رفتارها یا مقابله به مثل نباشید، چراکه حتی یکبار شعله‌ور شدن خشم شما می‌تواند به یک حادثه‌ی خطرناک و جبران‌ناپذیر ختم شود.
تلفن همراه :هرگز هنگام رانندگی از تلفن همراه استفاده نکنید. نه با تلفن حرف بزنید و نه پیام کوتاه بفرستید و  نه چت کنید.
مسواک و شانه زدن: بهتر است کمی بجنبید و قبل از اینکه دیرتان بشود، در منزل کاملا آماده شوید تا مجبور  نباشید پشت فرمان خودتان را مرتب کنید. اگر حین رانندگی حس کردید مشکلی دارید یا باید به خودتان برسید، اتومبیل را کناری نگه‌ دارید و کارتان را انجام بدهید.
آرایش کردن :قابل توجه خانم‌های عزیز، وقتی مشغول رانندگی هستید ریمل زدن، تمرکز زیادی می‌خواهد. پس  نه تنها نتیجه‌ی کارتان خوب از آب در نخواهد آمد، بلکه هم برای خودتان و هم برای دیگران خطرآفرین خواهید بود، تازه اگر ریمل در حال حرکت به چشمتان آسیب نزند.
دنبال آلبوم موسیقی گشتن: اینکه داخل داشبورد دنبال آلبوم موسیقی مورد علاقه‌تان بگردید یا سعی کنید  سی‌دی که زیر صندلی افتاده را بردارید یا درگیر پیدا کردن موج رادیوی مورد نظرتان بشوید، قطعا حواس شما را پرت ‌خواهد کرد، ممکن است ماشین منحرف شود و به خودتان یا سایرین مثلا عابرین پیاده صدمه بزنید.
مطالعه کردن: واقعا کسی هست که پشت فرمان مطالعه کند؟! اگر مواردی دیده‌ شده، پس امکانش هست. این  افراد شاید متوجه نباشند، اما شما که به فرهنگ رانندگی اهمیت می‌دهید بهتر است، برای مطالعه جایی توقف کنید، چون نمی‌شود هم‌زمان هم مطالعه و هم رانندگی کرد. شاید نیاز باشد آدرس محلی را که می‌خواهید بروید یا پیغام مهمی را بخوانید، پس کناری بایستید اول مسیرتان را پیدا کنید و هر وقت مطمئن شدید دوباره راه بیفتید.
سردرگمی در مسیریابی: اگر هنگام رانندگی از GPS برای مسیریابی استفاده می‌کنید که راهنمای سخنگو ندارد،  مجبورید از نقشه کمک بگیرید، در این‌صورت چون نمی‌توانید هم برانید هم نقشه بخوانید، بهتر است قبل از حرکت مسیرتان را مشخص کنید و به خاطر بسپارید. اگر حین حرکت نیاز به چک کردن دوباره‌ی نقشه یا دیدن راهنمای حرکت داشتید، ماشین را پارک و مسیر بعدی را مرور کنید.
شوخی کردن :هنگام رانندگی زمان مناسبی برای شوخی‌ با سایر سرنشینان یا انجام حرکاتی نیست که کنترل  اتومبیل را از دست شما خارج می‌کند. 
تصاویر
  • مؤدب برانید
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:
مطالب شماره 65 مجله اطلسی ها

در اولین شام عاشقانه تان اشتباه نکنید
علت لرزش دست چیست؟
اشتباهات رایج موقع استحمام
صاف کردن مو در خانه؛ آرزوی خانم ها
با لب های ترک دار زیبا نیستید!
رازهای ناگفته 4 سال کارتن خوابی یک دختر جوان؛ حس مان قشنگ بود و دلسوزانه، ولی راهش را بلد نبودیم
خانه های پوکر یا قمارخانه های زیرزمینی
گفت و گوی اختصاصی با بهزاد و فرزاد مرادی، خواننده هایی با صدای ماندگار؛ نوزده سال هم نوایی با رستاک
تست قبل از تزریق پنی سیلین، حیاتی است
گفت و گو با یک مددکار اجتماعی در مورد شب اعدام متهمان؛ تنها نیکوکاران از مرگ استقبال می کنند
یک پرده از آرزوی دختر شهید مدافع حرم، سید احسان میر سیار؛ رویای زینب خواهد آمد
همسرتان اولویت زندگی شماست
سیامک سپهری سرپرست گروه رستاک در گفت و گوی اختصاصی با اطلسی ها: موسیقی، مرز نمی شناسد
مؤدب برانید
نوروز 96 با کلاه قرمزی،‌ فیتیله و عموپورنگ
هشدارهای پلیسی؛ راه های پيشگيري از سرقت خودرو
گفتگو با جاسم غضبانپور؛ عکاس هشت سال دفاع مقدس: عاشق این سرزمین و مردمش هستم
ماست؛ خوراکی همه فن‌حریف
خوش چهره ترین انسان روی زمین
نمکدان کاغذی
مشــتبی
آیا خروپف نشانه بیماری است؟
مادرانی که 34سال اشتباهی دخترانشان را بزرگ کردند
تبدیل شدن یک جرثقیل در هلند به هتل
آرزوی بره کوچولو
گـل روی شـاخه زیباسـت
اطلسی ها
علائم سرطان سینه و راه‌های تشخیص آن؛ سرطان سینه در کمین سلامتی
چرا گاهی لازم است، گریه کنیم؟ چند می گیری گریه کنی
پس کوچه های اطلسی
راه رفتن در خواب؛ از نشانه‌ها تا درمان
لی پوشان خوش تیپ
آدم‌های دوست‌داشتنی چه عادت هایی دارند؛ دوست داشتنی عزیز دوستت دارم
تازه های دنیای مجازی
اشترودل سیب و وانیل
کیک قالبی کدو‌تنبل
پیلاتس؛ ورزشی برای رهایی از کمردرد
چه کار کنیم تا همسرمان چشم بسته اعتماد کند؟ بدون شرط دوستت دارم
توصیه های هفتگانه علم برای میلیاردر شدن
دات نت نیوک فارسی