تعداد بازدید: 1758
تعداد نظرات: 0

سیامک سپهری سرپرست گروه رستاک در گفت و گوی اختصاصی با اطلسی ها: موسیقی، مرز نمی شناسد

سیامک سپهری سرپرست گروه رستاک در گفت و گوی اختصاصی با اطلسی ها: موسیقی، مرز نمی شناسد
 نیلوفر درخشان
سیامک سپهری متولد سال 1352 در تهران است. در سال 1376 گروه موسیقی رستاک را تشکیل داد. او معتقد است رستاک و ماجراهایش آنقدر بزرگ و حجیم است که تمام وقتش را پر کرده است.
چطور شد که به فکر تشکیل گروه رستاک افتادید؟
در سال 76 وارد دانشکده هنرهای زیبا در رشته موسیقی شدم. همون موقع با دوستانی هم رشته بودم که خودشون موسیقی محلی کار می کردند با هم آشنا شدیم و این بابی شد برای تشکیل گروه رستاک که اساس کارش موسیقی محلی است.
کجاها سفر داشتید و اجرا کردید؟
در خیلی از شهرهای کشورمون اجرا داشتیم. در کشورهای زیادی مثل آلمان، فرانسه، هلند، ایتالیا، اتریش، آمریکا و کانادا هم اجرا داشته ایم.
در اجراهای بین المللی، بیشتر ایرانی ها برای دیدن اجرا می آمدند یا خارجی ها؟
هم ایرانی بودند و هم خارجی. ولی عمدتا ایرانی بودند. چون ما موسیقی محلی اجرا می کنیم ممکنه که اجرامون برای برخی معنی اش بیشتر قابل درک باشه. چون زبان ها، لهجه ها و گویش ها مختلف هست و البته خیلی وقت ها ایرانی ها برای اینکه گروهی از کشور خودشون رو ببینند می آیند و این اصلی ترین دلیلش هست و البته متوجه شدن مفهوم شعر هم می تواند اهمیت داشته باشد.
موسیقی کدام نواحی طرفداران بیشتری داشته است؟
در کل می توان گفت که موسیقی مرز نمی شناسد. ولی خوب اون بخش خوبش اینه که هر جایی که اجرا می کنیم قاعدتا موسیقی از همون منطقه داریم، ولی مخاطبین با حس خیلی خوبی به موسیقی منطقه دیگری هم علاقه نشان می دهند.
لهجه ها را چطور الگو برداری می کنید و چقدر برای هر لهجه وقت می گذارید؟
به عنوان کسی که می بینم فرزاد و بهزاد چقدر زحمت می کشند و تلاش می کنند که در فرهنگ های مختلف با مشاوران و کسانی که درک موسیقی بالایی دارند خیلی موشکافانه نگاه کنند و کمک بگیرند و این یک تلاش مستمر هست و نمی تواند در یک مقطع کوتاه اتفاق بیفتد. مخاطب اولین چیزی رو که بهش حساس میشه لهجه و گویشی هست که می شنود و بعد از اون خب به موسیقی هم توجه می کند و به این خاطر کار بچه ها واقعاً سخت است.
کدام لهجه برای شما سخت تر بود؟
هر لهجه ظرافت هایی دارد که با همان ظرافت ها حس خوبی ایجاد می شود.
آلبوم سورنا چرا صدا کرد؟
چراییش را من نمی توانم بگویم منتقدان باید بگویند، اما احساسم این است که ما حس خوبی داریم؛ چون کاری انجام شده و مخاطب در مجموع ازش راضی بوده و باهاش ارتباط برقرار کرده.
اینکه اغلب در سفر هستید خانواده تان را شاکی نمی کند؟
فکر می کنم کسی که توی این مسیر قدم می گذارد و فعالیتش به این شکل هست عمدتا برای خانواده ها شناخته شده و پذیرفته شده و فکر می کنم نقش جدی دوستانی که وارد این حیطه می شوند همین هست و معمولاً با همه سختی هاش لذت هایی هم دارد. کسانی که رابطه خوبی با هم دارند این رو درک می کنند.
خانواده تان اهل هنر هستند؟
بله. و من به خاطر علاقه خیلی جدی که در خانواده پدری ام به موسیقی وجود داره و همچنین خانواده مادری ام به این سمت کشیده شدم. عمو و عمه ام موسیقی کار می کنند و پدرم یکی از دغدغه های جدی اش موسیقی کلاسیک بود. من از بچگی بیشترین چیزی که شنیدم موسیقی کلاسیک بوده.
 هنر موسیقی در خانواده ما به گونه ای بود که به عنوان یک همراه در زندگی به موسیقی نگاه می کردند و اینقدر که موسیقی برای ما جدی بود هیچ هنر دیگری این چنین نبود. می توان گفت علاقه به موسیقی در خانواده ما موروثی است.
خودتان به کدام آلبومتان علاقه بیشتری دارید؟
آلبوم آخری که آماده کردیم به اسم «میان خورشید های همیشه» حس خیلی خوبی بهش دارم. این اسم برگرفته از شعر شاملو هست. در این آلبوم هر قطعه ای که انتخاب شده مربوط به یک منطقه از ایران است و به نظر ما از نظر زیبایی و درخشندگی واقعاً شبیه خورشیدهایی هست که وجود دارد. ما بین این خورشید ها هر دفعه یک چیزی انتخاب می کنیم. ما چون در فضای کارگاهی کار می کنیم، اسم آلبوم رو در حین کار انتخاب می کنیم به این شکل که مشخصات کار رو به بچه ها می گوییم و هرکس اسمی رو پیشنهاد می دهد، در موردش صحبت می کنیم و در نهایت به نتیجه می رسیم.
یک خاطره خوب از اجراهایی که داشته اید به خاطر دارید؟
راستش من خودم روی استیج بیش از حدی که باید، تحت تاثیر فضا قرار می گیرم. فکر می کنم بیش از حد احساساتی هستم و یکی از چیز هایی که خاطرم مونده و چند بار اتفاق افتاده لحظه ای هست که مردم یک قطعه ای که مربوط به منطقه خودشون هست رو باهاش به وجد می آیند و با گروه شروع به خواندن می کنند و هر بار که این اتفاق افتاده من نمی تونم خیلی راحت اجرا کنم.
مثلا در شیراز که اجرا داشتیم متوجه شدم که فرزاد و بهزاد سکوت کردند و مردم قطعه مربوط به منطقه خودشان را همصدا می خواندند. وقتی دیدم مردم اینقدر خوب با کار همراه شدند و به زیبایی می خوانند حس خیلی خوبی به من دست داد.
چه عاملی باعث علاقه مندی مردم به آهنگ های جنوبی شده است؟
در مورد آهنگ های جنوبی باید بگویم همون طور که مردم جنوب حس گرم، پر تحرک، پر انرژی و اکتیو دارند این حس خیلی جدی در موسیقی شان هم وجود دارد و باعث شده موسیقی شان جزو یکی از المان های خیلی جدی فرهنگی این منطقه باشه که به شدت تمام کشورمون باهاش ارتباط برقرار می کنند.
حرف آخر را توی گروه رستاک چه کسی می زند؟
مثل هر جمع انسانی دیگری قطعاً اختلاف نظر پیش می آید و این خیلی حرف یا ادعای عجیبی است که کسی بگوید این اتفاق نمی افتد. به خاطر سلیقه های مختلف، نگاه های مختلف و به خصوص وقتی لحظات زیادی با هم کار کنند. مثلا ما سفرهای کمتر از دو یا سه روز نداریم. حالا بماند که تورها ممکن است یک هفته یا یک ماه طول بکشد.
خوب طبیعتاً توی این لحظات احتمال این وجود دارد که نظرات و نگاه های مختلف ابراز شود، اما من فکر می کنم یکی از اصلی ترین شاخصه هایی که می توانم در مورد رستاک بگویم این هست که یاد گرفتیم چه جوری با هم و در کنار هم زندگی کنیم و لذت ببریم و به هر چیز در جایگاه خودش نگاه کنیم. 
تصاویر
  • سیامک سپهری سرپرست گروه رستاک در گفت و گوی اختصاصی با اطلسی ها: موسیقی، مرز نمی شناسد
  • سیامک سپهری سرپرست گروه رستاک در گفت و گوی اختصاصی با اطلسی ها: موسیقی، مرز نمی شناسد
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:
مطالب شماره 65 مجله اطلسی ها

در اولین شام عاشقانه تان اشتباه نکنید
علت لرزش دست چیست؟
اشتباهات رایج موقع استحمام
صاف کردن مو در خانه؛ آرزوی خانم ها
با لب های ترک دار زیبا نیستید!
رازهای ناگفته 4 سال کارتن خوابی یک دختر جوان؛ حس مان قشنگ بود و دلسوزانه، ولی راهش را بلد نبودیم
خانه های پوکر یا قمارخانه های زیرزمینی
گفت و گوی اختصاصی با بهزاد و فرزاد مرادی، خواننده هایی با صدای ماندگار؛ نوزده سال هم نوایی با رستاک
تست قبل از تزریق پنی سیلین، حیاتی است
گفت و گو با یک مددکار اجتماعی در مورد شب اعدام متهمان؛ تنها نیکوکاران از مرگ استقبال می کنند
یک پرده از آرزوی دختر شهید مدافع حرم، سید احسان میر سیار؛ رویای زینب خواهد آمد
همسرتان اولویت زندگی شماست
سیامک سپهری سرپرست گروه رستاک در گفت و گوی اختصاصی با اطلسی ها: موسیقی، مرز نمی شناسد
مؤدب برانید
نوروز 96 با کلاه قرمزی،‌ فیتیله و عموپورنگ
هشدارهای پلیسی؛ راه های پيشگيري از سرقت خودرو
گفتگو با جاسم غضبانپور؛ عکاس هشت سال دفاع مقدس: عاشق این سرزمین و مردمش هستم
ماست؛ خوراکی همه فن‌حریف
خوش چهره ترین انسان روی زمین
نمکدان کاغذی
مشــتبی
آیا خروپف نشانه بیماری است؟
مادرانی که 34سال اشتباهی دخترانشان را بزرگ کردند
تبدیل شدن یک جرثقیل در هلند به هتل
آرزوی بره کوچولو
گـل روی شـاخه زیباسـت
اطلسی ها
علائم سرطان سینه و راه‌های تشخیص آن؛ سرطان سینه در کمین سلامتی
چرا گاهی لازم است، گریه کنیم؟ چند می گیری گریه کنی
پس کوچه های اطلسی
راه رفتن در خواب؛ از نشانه‌ها تا درمان
لی پوشان خوش تیپ
آدم‌های دوست‌داشتنی چه عادت هایی دارند؛ دوست داشتنی عزیز دوستت دارم
تازه های دنیای مجازی
اشترودل سیب و وانیل
کیک قالبی کدو‌تنبل
پیلاتس؛ ورزشی برای رهایی از کمردرد
چه کار کنیم تا همسرمان چشم بسته اعتماد کند؟ بدون شرط دوستت دارم
توصیه های هفتگانه علم برای میلیاردر شدن
دات نت نیوک فارسی