تعداد بازدید: 1289
تعداد نظرات: 0

اشتباهات رایج موقع استحمام

اشتباهات رایج موقع استحمام
متخصصان پیشنهاد می دهند بدون توجه به اینکه دمای هوای بیرون از منزل چند درجه است، از یک دمای متعادل آب برای استحمام استفاده کنید تا به این وسیله از آسیب رسیدن به پوست بدن نیز جلوگیری نمایید.
 اگر شما از آن دسته از افرادی هستید که عادت به استحمام روزانه دارید و این کارتان حدود 8 دقیقه طول می کشد، چیزی بالغ بر 488 ساعت از عمر خود را در طول سال، در حال دوش گرفتن می گذرانید!
اما به راستی چه مقدار از این زمان به صورت مفید صرف می شود و چه مقدار از آن به هدر می رود؟ زمانی که می تواند آسیب های فراوانی به محیط زیست و حتی بدن تان وارد کند، صرف نظر از هزینه ای که باید بابت این دقایق و شاید ساعات هدر رفته بپردازید.  حتی ممکن است نیاز به تعمیر اساسی دوش حمام بابت اجتناب از هدر رفت بی رویه و بیش از حد آب باشید. آبی که در بسیاری از کشورهای جهان از جمله کشورهایی با اقلیم خشک نظیر ایران بسیار ارزشمند و حیاتی است. بر اساس تحقیقات به عمل آمده، بالاترین میزان هدر رفت آب در بخش خانگی مربوط به بخش استحمام می شود.
مدت زمان زیاد استحمام
نه تنها سپری کردن زمان زیاد در زیر دوش سبب خشک شدن پوست بدن می شود، بلکه سبب هدر رفت حجم عظیمی از آب خواهد شد. بنا بر تحقیقات برخی موسسات علمی، در هر بار استحمام چیزی حدود 655 لیتر آب استفاده می شود که تنها با کاهش 3 دقیقه ای در این زمان (5 دقیقه استحمام) از هدر رفت چیزی بالغ بر 7560 لیتر آب در طول سال جلوگیری خواهد شد.
شستشوی موها در آخرین مرحله
شستشو و شامپو زدن موها باید از نخستین کارهایی باشد که در استحمام انجام می گیرد. گاهی بقایای شامپو بر روی مو و پوست بدن، حتی بعد از استحمام هم باقی می ماند که مدت زمانی را باید صرف آب کشی و تمیز کردن این بخش ها کرد. شستشوی موها در ابتدای استحمام سبب می شود تا در مراحل بعد و در هنگام شستشوی سایر نقاط بدن، این باقی مانده ها نیز پاک شده و آبکشی شوند.
دوش خیلی گرم و یا خیلی سرد
دوش آب گرم در روزهای سرد زمستانی و یا دوش آب سرد در روزهای گرم و داغ تابستان می تواند احساس بسیار خوب و لذت بخشی به ما دهد، اما متخصصان پیشنهاد می دهند بهتر است بدون توجه به اینکه دمای هوای بیرون از منزل چند درجه است، از یک دمای متعادل برای استحمام استفاده کنید تا به این وسیله از آسیب رسیدن به پوست بدن نیز جلوگیری شود.
محققان استفاده از آب ولرم را بهترین راه برای جلوگیری از خشکی پوست می دانند.
حتی می توانید درجه آبگرمکن خانگی را طوری تنظیم کنید که میزان گرمای آب از یک حد معین تجاوز نکند و با این کار، علاوه بر تنظیم دمای مناسب آب در هنگام استحمام، از هدر رفت انرژی و پرداخت هزینه ی مازاد نیز جلوگیری نمایید.
تحقیقات نشان داده است که بیشترین میزان اتلاف انرژی در مصارف خانگی، پس از وسایل گرمایشی و سرمایشی دمای منزل، به گرم کردن آب تعلق دارد
محکم خشک کردن پوست
معمولا توصیه می شود پس از دوش گرفتن بدن با یک حوله ی نرم و با کشیدن آرام بر روی پوست خشک شود. خشک کردن  محکم پوست با وارد کردن نیرو می تواند سبب تحریک و ایجاد خارش در پوست گردد. چند دقیقه پس از خشک کردن بدن، از کرم مرطوب کننده استفاده کنید تا از خشک شدن پوست جلوگیری کند.
عدم تهویه مناسب حمام
کپک ها (قارچ ها) در مکان های مرطوب رشد می کنند. بنابراین وجود تهویه ی مناسب در محیط حمام ضروری است. برای خشک شدن حمام، بعد از اتمام استحمام تا مدتی درب و پنجره حمام را باز و هواکش (در صورت وجود) حمام را روشن بگذارید.
استفاده از سردوشی نامناسب
اگر از مدل های قدیمی سردوشی استفاده می کنید، باید گفت این نوع سردوشی ها 21 لیتر آب را در دقیقه از خود عبور می دهند! در حالی که میزان عبور آب در دوش های جدید که با استانداردهای جدید تولید شده اند، برابر 10 لیتر در دقیقه و حتی کمتر است.
اگر برای دوش حمام خود از وسایل و تجهیزات قدیمی استفاده می کنید، یک بازبینی کلی انجام دهید و  تجهیزات جدیدتر که  قابلیت صرفه جویی بیشتر در مصرف آب (بدون کاهش در کیفیت استحمام) را دارند را جایگزین انواع قدیمی کنید.
انواع جدید دوش ها از پراکنش و پخش مناسب تر آب برخوردارند، ولو اینکه از میزان کمتری از آب استفاده نیز می کنند. گزینه های بسیار زیادی در دسترس شما وجود دارند که می توانید با حداقل هزینه، علاوه بر افزایش کیفیت استحمام، سبب صرفه جویی در مصرف آب و کم کردن هزینه های مالی خود شوید. 
تصاویر
  • اشتباهات رایج موقع استحمام
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:
مطالب شماره 65 مجله اطلسی ها

در اولین شام عاشقانه تان اشتباه نکنید
علت لرزش دست چیست؟
اشتباهات رایج موقع استحمام
صاف کردن مو در خانه؛ آرزوی خانم ها
با لب های ترک دار زیبا نیستید!
رازهای ناگفته 4 سال کارتن خوابی یک دختر جوان؛ حس مان قشنگ بود و دلسوزانه، ولی راهش را بلد نبودیم
خانه های پوکر یا قمارخانه های زیرزمینی
گفت و گوی اختصاصی با بهزاد و فرزاد مرادی، خواننده هایی با صدای ماندگار؛ نوزده سال هم نوایی با رستاک
تست قبل از تزریق پنی سیلین، حیاتی است
گفت و گو با یک مددکار اجتماعی در مورد شب اعدام متهمان؛ تنها نیکوکاران از مرگ استقبال می کنند
یک پرده از آرزوی دختر شهید مدافع حرم، سید احسان میر سیار؛ رویای زینب خواهد آمد
همسرتان اولویت زندگی شماست
سیامک سپهری سرپرست گروه رستاک در گفت و گوی اختصاصی با اطلسی ها: موسیقی، مرز نمی شناسد
مؤدب برانید
نوروز 96 با کلاه قرمزی،‌ فیتیله و عموپورنگ
هشدارهای پلیسی؛ راه های پيشگيري از سرقت خودرو
گفتگو با جاسم غضبانپور؛ عکاس هشت سال دفاع مقدس: عاشق این سرزمین و مردمش هستم
ماست؛ خوراکی همه فن‌حریف
خوش چهره ترین انسان روی زمین
نمکدان کاغذی
مشــتبی
آیا خروپف نشانه بیماری است؟
مادرانی که 34سال اشتباهی دخترانشان را بزرگ کردند
تبدیل شدن یک جرثقیل در هلند به هتل
آرزوی بره کوچولو
گـل روی شـاخه زیباسـت
اطلسی ها
علائم سرطان سینه و راه‌های تشخیص آن؛ سرطان سینه در کمین سلامتی
چرا گاهی لازم است، گریه کنیم؟ چند می گیری گریه کنی
پس کوچه های اطلسی
راه رفتن در خواب؛ از نشانه‌ها تا درمان
لی پوشان خوش تیپ
آدم‌های دوست‌داشتنی چه عادت هایی دارند؛ دوست داشتنی عزیز دوستت دارم
تازه های دنیای مجازی
اشترودل سیب و وانیل
کیک قالبی کدو‌تنبل
پیلاتس؛ ورزشی برای رهایی از کمردرد
چه کار کنیم تا همسرمان چشم بسته اعتماد کند؟ بدون شرط دوستت دارم
توصیه های هفتگانه علم برای میلیاردر شدن
دات نت نیوک فارسی