تعداد بازدید: 920
تعداد نظرات: 0

گفتگو با جاسم غضبانپور؛ عکاس هشت سال دفاع مقدس: عاشق این سرزمین و مردمش هستم

گفتگو با جاسم غضبانپور؛ عکاس هشت سال دفاع مقدس: عاشق این سرزمین و مردمش هستم
 مريم باقري
جاسم غضبانپور در خرداد ۱۳۴۲ در خرمشهر به دنیا آمد. عکاسی حرفه‌ای را از سال ۱۳۵۵  به صورت خودآموز آغاز کرد و عکسبرداری‌های زیادی از انقلاب اسلامی ایران در سال ۱۳۵۷ انجام داد. با شروع جنگ ایران و عراق به عنوان امدادگر در جبهه حضور یافت و  از سال ۱۳۶۰ و پس از سقوط خرمشهر، عکاسی در جبهه‌های جنگ را به صورت نیروی مردمی آغاز کرد و آن را تا پایان جنگ هشت ساله ادامه داد. عکاسی از خرمشهر بعد از بازپس گیری آن از عراقی‌ها، عکاسی از تهران در ایام موشک‌باران این شهر در سال ۱۳۶۷ ، کار در ستاد تبلیغات جنگ به عنوان مسئول واحد عکاسی و عکاس در فاصله سال‌های ۱۳۶۵ تا ۱۳۷۲ از فعالیت‌های او در این دوران است. غضبانپور در فاصله سال‌های ۱۳۶۷-۱۳۶۲ در رشته عکاسی دانشگاه هنر تحصیل کرد و در سال ۱۳۷۰ انتشارات تیس را تأسیس نمود. او بیش از شش هزار فریم عکس از دوران هشت سال دفاع مقدس و سه کتاب عکس مستقل در این زمینه دارد. همچنین علاقه زیادی به عکاسی از معماری ایرانی دارد و تاکنون چندین کتاب در این زمینه به چاپ رسانده است.
چه شد که عکاس جنگ شدید؟
همه فکر می‌کنند که من عکاسی را از زمان جنگ شروع کردم درحالی که قبل از جنگ هم عکاس مستند و اجتماعی بودم و بالطبع هرکس جای من بود که اولین گلوله جنگ در فاصله 50 تا 60 متری او اصابت می‌کرد و اهل همان شهر هم بود، کاری جز این نمی‌کرد که به جنگ برود.
از آن روز بگویید؟
در واقع جنگ خیلی زودتر  از اول مهر شروع شده بود و من چون آن روزها امدادگر هلال احمر بودم، دو حلقه فیلم خریدم تا پس از گرفتن دوربین از کانون جوانان هلال احمر خرمشهر با آمبولانس به منطقه بروم. اطراف میدان راه آهن، در حال چانه زدن با هادی طبرسی بودم برای گرفتن دوربین از کانون که اولین گلوله جنگ در فاصله 50 متری من به زمین خورد. با شروع جنگ، متاسفانه چند ماه اول را نتوانستم عکاسی کنم. خرمشهر آن قدر زیر آماج گلوله بود که امکان عکاسی کردن وجود نداشت. هم این که دوربین نداشتم و هم  من امدادگر بودم و وظایفی داشتم. به این ترتیب بود که اولین اردوگاه در شادگان تأسیس شد و من مسئول تدارکاتشان بودم تا این که چندماه گذشت و متاسفانه خرمشهر سقوط کرد و وقتی هلال احمر و امداد شهر هم منحل شد، به عنوان عکاس وارد جبهه شدم.
از شما کتاب های عکس زیادی منتشر شده است، درباره آثاری که از هشت سال دفاع مقدس دارید، بگویید.
در بیشتر کتاب های عکسی مانند «گزارش تصویری حلبچه» و «شاهدان زمان» که از این دوران به چاپ رسیده است عکس های من هم وجود دارد اما خودم سه کتاب به صورت مستقل منتشر کردم که «آسمان وزمین» از موشک باران تهران و «یادگاری های همسایه» در دو جلد که جلد اول مربوط به دیوار نوشته های عراقی ها و جلد دوم آن عکس هایی از یادگاری ها، دستنوشته ها و دیوار نگاری های شهروندان و رزمندگان ایرانی و کتاب «شکوه خوزستان» که حاصل 20 سال عمر من است.
در میان این دیوار نوشته ها، کدام  شان شما را بیشتر تحت تاثیر قرار داد؟
آنچه عراقی ها بر روی درو دیوار خانه های ما نوشته بودند همه با این مضمون بود که «ما آمده ایم که بمانیم» و ما هم در جوابشان گفتیم که ببخشید شما نمی توانید بمانید. اما جملات ایرانی ها بیشتر سخنان عارفانه بود و یا درباره یاد شهدا و دوستانی که از دست دادند.
از محل تولد خودتان چطور؟ تاکنون توانسته اید عکس هایی بگیرید؟
من در روستای خیّن به دنیا آمدم. در حد فاصل خرمشهر به شلمچه بیش از 20 روستا قرار داشت که خیّن یکی از آن ها بود و متاسفانه در جنگ کاملاً تخریب شد و بعداز پایان جنگ هم به دلایلی هنوز اجازه تردد در آن مسیر و بازگشت اهالی به آنجا را نداده اند.
ویژگی خاص جاسم غضبانپور که او را از سایر عکاسان جدا می‌کند، چیست؟
این را من نباید بگویم، اما شاید بزرگترین ویژگی من این باشد که عاشق این آب و خاک و سرزمین و مردمش هستم و سعی کرده ام هرچه دارم و ندارم را وقف شناساندن این سرزمین به دنیا کنم و بگویم به خدا ما آدم های خوبی هستیم.
از دیدگاه شما رسالت یک عکاس هنگام وقوع رویدادهای اجتماعی چیست؟
سؤال سختی است. باید دید کدام عکاس؟ عکاس داخلی یا خارجی؟ عکاس خبری یا اجتماعی؟ مسئولیت شهید سعید جان بزرگی و شهید بهروز مرادی در طول هشت سال دفاع مقدس یک چیز بود و مسئولیت فلان عکاسی که از یک خبرگزاری خارجی برای پوشش اخبار جنگ می آمد، یک چیز دیگر. آنها با یک رویکرد خاص می آمدند و عکاس بسیجی هم با رویکرد خاص خودش. اما عکاس باید هرچه در توان دارد، خوانده است و یاد گرفته است را به کار گیرد و این ها همه به طرز تفکر و ایدئولوژی او بستگی دارد. یک عکاس هر شاتری که می زند، در کارش تأثیر دارد.
از کتاب «اسرا و رزمندگان» بگویید؟
این کتاب در مرحله ماکت سازی است و هنوز آماده چاپ نشده است.
شما کتاب عکس هایی درباره معماری هم به چاپ رسانده اید. آیا درباره معماری قبل و بعد از جنگ در خرمشهر هم عکس هایی به چاپ رسانده اید؟
من 40 جلد کتاب درباره ایران و ایران شناسی دارم و بعد از عملیات بیت المقدس، سعی کردم تا از معماری خانه های خرمشهر قبل از آن که کاملاً از بین بروند، عکس بگیرم. مثلاً همین ساختمان موزه دفاع مقدس، از زمانی که خرمشهر آزاد شد تا زمانی که به موزه تبدیل شد، بدون آن که سفارشی داشته باشم عکس هایی گرفتم. درواقع معماری و فرهنگ و هنر این مملکت همیشه دغدغه من بوده است.
عکاسی تا چه حد می تواند به عنوان یک منبع مالی مطمئن برای هنرمند باشد؟
این بستگی به نوع فعالیت عکاس دارد. عکاسی اجتماعی و مستند درآمدزا نیست اما عکاسی تبلیغاتی و عکس از پرتره و ... درآمد خوبی دارد. آن چه من در این سال ها انجام دادم نه سفارشی بود و نه حامی مالی داشت. من با کارم زندگی می کنم، یک پروژه ای را آغاز می کنم و معلوم هم نیست که به کتاب تبدیل شود.  
تصاویر
  • گفتگو با جاسم غضبانپور؛ عکاس هشت سال دفاع مقدس: عاشق این سرزمین و مردمش هستم
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:
مطالب شماره 65 مجله اطلسی ها

در اولین شام عاشقانه تان اشتباه نکنید
علت لرزش دست چیست؟
اشتباهات رایج موقع استحمام
صاف کردن مو در خانه؛ آرزوی خانم ها
با لب های ترک دار زیبا نیستید!
رازهای ناگفته 4 سال کارتن خوابی یک دختر جوان؛ حس مان قشنگ بود و دلسوزانه، ولی راهش را بلد نبودیم
خانه های پوکر یا قمارخانه های زیرزمینی
گفت و گوی اختصاصی با بهزاد و فرزاد مرادی، خواننده هایی با صدای ماندگار؛ نوزده سال هم نوایی با رستاک
تست قبل از تزریق پنی سیلین، حیاتی است
گفت و گو با یک مددکار اجتماعی در مورد شب اعدام متهمان؛ تنها نیکوکاران از مرگ استقبال می کنند
یک پرده از آرزوی دختر شهید مدافع حرم، سید احسان میر سیار؛ رویای زینب خواهد آمد
همسرتان اولویت زندگی شماست
سیامک سپهری سرپرست گروه رستاک در گفت و گوی اختصاصی با اطلسی ها: موسیقی، مرز نمی شناسد
مؤدب برانید
نوروز 96 با کلاه قرمزی،‌ فیتیله و عموپورنگ
هشدارهای پلیسی؛ راه های پيشگيري از سرقت خودرو
گفتگو با جاسم غضبانپور؛ عکاس هشت سال دفاع مقدس: عاشق این سرزمین و مردمش هستم
ماست؛ خوراکی همه فن‌حریف
خوش چهره ترین انسان روی زمین
نمکدان کاغذی
مشــتبی
آیا خروپف نشانه بیماری است؟
مادرانی که 34سال اشتباهی دخترانشان را بزرگ کردند
تبدیل شدن یک جرثقیل در هلند به هتل
آرزوی بره کوچولو
گـل روی شـاخه زیباسـت
اطلسی ها
علائم سرطان سینه و راه‌های تشخیص آن؛ سرطان سینه در کمین سلامتی
چرا گاهی لازم است، گریه کنیم؟ چند می گیری گریه کنی
پس کوچه های اطلسی
راه رفتن در خواب؛ از نشانه‌ها تا درمان
لی پوشان خوش تیپ
آدم‌های دوست‌داشتنی چه عادت هایی دارند؛ دوست داشتنی عزیز دوستت دارم
تازه های دنیای مجازی
اشترودل سیب و وانیل
کیک قالبی کدو‌تنبل
پیلاتس؛ ورزشی برای رهایی از کمردرد
چه کار کنیم تا همسرمان چشم بسته اعتماد کند؟ بدون شرط دوستت دارم
توصیه های هفتگانه علم برای میلیاردر شدن
دات نت نیوک فارسی