تعداد بازدید: 1439
تعداد نظرات: 0

اثرات آب و هوا بر خلق و خوی افراد

اثرات آب و هوا بر خلق و خوی افراد
پژوهش ها نشان می دهد که آب و هوا تاثیر قابل توجهی بر خلق و خوی بسیاری از افراد دارد. با این حال تاثیرات آب و هوا به عوامل متعددی وابسته است که مهم ترین آنها شخصیت افراد است. علاوه بر ویژگی های شخصیتی، موقعیت های جغرافیایی نیز در واکنش به آب و هوا موثرند.
احتمال می رود که تاثیرات هوا بر خلق و خوی در مناطقی که دوران طولانی هوای به شدت سرد یا گرم را دارند بیشتر باشد؛ به عنوان مثال پایان یافتن فصل گرما در مناطق گرمسیر، می تواند تاثیر بیشتری بر خلق و خوی افراد بگذارد تا در مناطق سردسیر.
میزان رطوبت هوا یکی دیگر از این عوامل است. بسیاری از افراد در هوای شرجی حالت خواب آلودگی پیدا می کنند. تابش نور خورشید را نیز باید به این عوامل افزود؛ افزایش ساعات تابش نور خورشید رابطه مستقیمی با مثبت اندیشی افراد دارد.
این در حالی است که هوای مطبوع تاثیر مثبتی روی حافظه و شادی می گذارد. پژوهشگران دانشگاه بریتیش کلمبیای کانادا به این نتیجه رسیده اند که هوای سرد، افکار و تصمیمات ما را تحت تاثیر قرار می دهد، بدون اینکه نسبت به آن آگاه باشیم. این پژوهش گران با شیوه های متفاوتی تاثیرات هوای سرد بر افکار، تصمیمات، قضاوت ها و خلاقیت های انسانی را سنجیده اند.
احساسات رمانتیک در سرما افزایش می یابد
وقتی افراد از نظر فیزیکی احساس سرما می کنند از نظر روانشناختی به دنبال گرما هستند. آزمایش های انجام شده روی افراد در دماهای پایین و بالا نشان می دهد که سرما با احساسات رابطه مستقیمی دارد. برای رسیدن به این نتیجه، پژوهشگران گروهی از افراد را انتخاب کرده و بررسی هایی را روی آنها انجام داده اند.
گرما به افراد کمک می کند تا رفتارهای نسبتا گرمی داشته باشند. به این معنی که از نظر روانی احساس نزدیکی بیشتری با سایرین دارند. در عوض، هوای سرد ممکن است تداعی کننده فاصله یا سرما باشد، چون افراد ممکن است احساس کنند از یکدیگر دور هستند.
در این بررسی ها افراد در معرض هوای سرد قرار گرفتند و به آنها نوشیدنی خنک داده شد. سپس از آنها خواسته شد فیلم مورد علاقه خود را انتخاب کنند.
پژوهشگران در این بررسی که نتایج آن را در سال 2012 در مجله Consumer Research منتشر کردند دریافتند هنگامی که افراد احساس سرما می کنند تمایل بیشتری به فیلم های رمانتیک دارند. به این ترتیب می توانیم احساسات رمانتیک پاییزی خودمان را امری معمول بدانیم که بسیاری از انسان ها درگیر آن هستند.
سرما، قضاوت های مان را منفی تر می کند
دمای هوا می تواند در قضاوت های افراد تاثیرگذار باشد. این را نتایج بررسی هایی می گوید که درباره نظرات افراد نسبت به مجرمان صورت گرفته است. در این بررسی ها، افرادی که در اتاق های سرد مورد آزمایش قرار گرفتند، تمایل بیشتری داشتند تا مجرمان را افرادی ببینند که با نقشه قبلی و حساب شده دست به جرم می زنند. در عین حال، افرادی که در اتاق گرم قرار گرفته بودند، مجرمان را افرادی جوشی و هیجانی می دیدند. این پژوهش روی 133 دانشجوی کالج در آلمان انجام گرفت.
گرما، خلاقیت را و سرما، قوه تشخیص را بالا می برد
احساس گرما یا سرما می تواند توانمندی های مختلفی را در افراد بیدار کند. پژوهشگران در یک سلسله مطالعات دریافته اند افرادی که بالش گرم و فنجان چای داغ دریافت می کنند یا آنها که در اتاق گرم می نشینند، در نقاشی خلاقیت بهتری از خود نشان می دهند؛ اشیا را بهتر طبقه بندی می کنند و به بخشندگی فکر می کنند، اما وقتی هوا سرد می شود، شرکت کنندگان در تشخیص استعاره ها، فکر کردن به نام های جدید و بخشش های معنوی بهتر هستند.
پژوهشگران در مطالعه ای که در سال 2014 در مجله Acta Psychologica منتشر کردند چنین نتیجه گرفتند که گرما به افراد کمک می کند تا رفتارهای نسبتا گرمی داشته باشند. به این معنی که از نظر روانی احساس نزدیکی بیشتری با سایرین داشته و بخشنده تر باشند. در عوض، هوای سرد ممکن است تداعی کننده فاصله یا سرما باشد، چون افراد ممکن است احساس کنند از یکدیگر دور هستند.
رفتارهای خشن در هوای گرم افزایش می یابد
پژوهشگران روابط معنی داری بین رفتارهای خشن انسانی و دمای بالای هوا یافته اند. آنها معتقدند که گرما و باران شدید، بدترین حالت های روحی را در افراد ایجاد می کند. افزایش دمای هوا، تنش های میان گروهی را تا 14 درصد افزایش می دهد. این در حالی است که خشونت های بین فردی تا 4 درصد افزایش می یابد.
علاوه بر این، زنان در روزهایی که هوا بارانی و گرم است احساس رضایت کمتری از زندگی نسبت به روزهایی دارند که دمای هوا پایین تر می آید و بارانی نیست.
غیر از این، آمار خودکشی میان کسانی که در فضاهای خارجی کار می کنند در فصل بهار بیشتر است و در تابستان به اوج می رسد. همچنین پژوهش جامعی که توسط گروهی از محققان درباره خودکشی های فصلی انجام شده، به یک قانون جهانی رسیده است. بر این اساس، خودکشی ها در هر دو نیمکره شمالی و جنوبی زمین، الگوی فصلی دارند.
به این ترتیب که به نظر می رسد در بهار و اوایل تابستان، خودکشی افزایش می یابد و در پاییز و زمستان با کاهش قابل ملاحظه ای همراه است. اگر نگوییم این رفتار جهانی است، می توانیم ادعا کنیم رفتاری پایدار است که در هر دو نیمکره مشاهده می شود.
حساسیت به آب و هوا بستگی به شخصیت شما دارد
دلیل اصلی که موجب می شود مطالعات انجام شده درباره تاثیر آب و هوا بر رفتار قطعی و نهایی نباشد این است که شخصیت های مختلف، واکنش های متفاوتی نسبت به شرایط دارند. محققان این موضوع را دریافتند و انواع شخصیت ها را بر اساس واکنش نسبت به تغییرات آب و هوایی در چهار گروه طبقه بندی کردند:
اگر بیش از حد نسبت به تغییرات فصلی و یا شرایط مختلف آب و هوایی حساس باشید و احساس کنید که هر سال در ماه های سرد، غمگین و خسته می شوید، احتمالا از اختلالی به نام افسردگی فصلی رنج می برید
* دوستداران تابستان (17 درصد): این افراد در  روزهای آفتابی که دمای هوا بالاتر است و باران کمتری می بارد، خلق و خوی بهتری دارند.
* متنفران از تابستان (37 درصد): این افراد وقتی  دمای هوا و میزان تابش نور خورشید بیشتر است، کمتر شاد هستند و ترس و عصبانیت بیشتری دارند. در عوض وقتی ساعات بارش برف و باران افزایش می یابد، شادتر هستند.
*متنفران از باران (9 درصد): خلق و خوی این افراد با دما یا تابش خورشید تغییر نمی یابد، بلکه فقط هنگام بارش باران  احساس خوب کمتری دارند.
* افراد تاثیرناپذیر (47 درصد): این افراد تا حد زیادی نسبت به تغییرات آب و هوایی تغییر ناپذیرند.
به این ترتیب با توجه به تفاوت های شخصیتی که میان ما وجود دارد، در آب و هواهای مختلف احساسات متفاوتی داریم. البته این نکته قابل توجه است که طبقه بندی بالا بر اساس مطالعه روی نوجوانان هلندی ارائه شده و لزوما نمی توان یافته های آن را به همه بزرگسالان و افرادی که در سایر نقاط دنیا زندگی می کنند تسری داد، اما به هر حال، نتایج این پژوهش می تواند نقاط تاریکی را که درباره تاثیر آب و هوا بر خلق و خو وجود دارد، روشن کند.
احتمال ابتلا به افسردگی فصلی را در نظر بگیرید
اگر بیش از حد نسبت به تغییرات فصلی و یا شرایط مختلف آب و هوایی حساس باشید و احساس کنید که هر سال در ماه های سرد، غمگین و آزرده و خسته می شوید، احتمالا از اختلالی به نام اختلال خلقی فصلی رنج می برید.  
تصاویر
  • اثرات آب و هوا بر خلق و خوی افراد
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:
مطالب شماره 65 مجله اطلسی ها

راهکارهای پیشگیری از تشدید آسم و آلرژی در زمستان
رژیم هفتگی عالی برای چربی‌سوزی سریع
دوستت دارم زندگی
ضرورت و اهميت كتاب خواني براي كودكان
7 خـطا در حـین اسـتفاده از مایـکروویو
غـذا خـوردن صحـیح در محـل کار
درد دل گروه های زباله گرد
محسن چاوشی، خواننده محبوب پاپ: برای دل خودم می خوانم
اثرات آب و هوا بر خلق و خوی افراد
خورشت پرنده های کمیاب
افتادن در مسیر پر خطر اعتیاد
گفت و گو با همسر شهید محمد محمودی؛ موقع عقد دعا می‌کردم زود شهید نشود!
درخواست اغلب خانم ها از همسرانشان در ماه پایانی سال؛ کـمکـم کـن!
گفتگو با محکوم به اعدام 19 ساله؛ زندگي، عاشقي و کابوس‌دار
رفتار آزار‌ دهنده‌ای که دیگران را از شما دور می‌کند
نوروز 96 با بازیگران مشهور
گفتگو با يك دختر تن فروش؛ هیچ چیز برایم مهم نیست
گیاهان خانگی تمیزکننده هوا
یک شب هزار شب نمیشه
هشدارهای پلیسی؛ پیشگیری از سرقت موتورسيکلت
سرقت مسلحانه
داستان کوتاه؛ کار دنیا برعکس است
لباس عید می خوام مامان!
کوآلای قهرمان
نه بیش تر از دوستام!
فرزند معلول خود را خوشبخت کنید
پس کوچه های اطلسی
ازدواج به سبک چینی ها
رفع خشکی بدن
گفتگو با معتادی که 10 بار ترک کرده است
از شبکه های مجازی تا دانشگاه های مجازی
ترکیب شبکه های اجتماعی و آموزش الکترونیک
کباب کوبیده با طعمی متفاوت
هات چاکلت تافی
چیز کیک شکلاتی
قهرمانی تیم اطلسی ها در مسابقات تیراندازی اصحاب رسانه خوزستان
زیبایی چقدر در انتخاب همسر نقش دارد؟
چشیدن طعم شیرین موفقیت
دات نت نیوک فارسی