تعداد بازدید: 854
تعداد نظرات: 0

راهکارهای پیشگیری از تشدید آسم و آلرژی در زمستان

راهکارهای پیشگیری از تشدید آسم و آلرژی در زمستان
دکتر حشمت ا... توکل، فوق تخصص ریه مرکز آموزشی درمانی امام خمینی(ره) اهواز

علائم بسیاری از حساسیت‌های تنفسی مانند آسم و آلرژی از جمله مشکلاتی هستند که در فصل‌های بهار و به خصوص پاییز تشدید پیدا می‌کند و افراد در فصل پاییز دچار حساسیت فصلی می‌شوند. علایم حساسیت‌های آلرژیک به صورت آبریزش بینی، عطسه، خارش چشم و بینی و علائم آسم به صورت سرفه، خس خس سینه و تنگی نفس بروز می‌کند؛‌ این حالات در افرادی بیشتر اتفاق می‌افتد که معمولا سابقه حساسیت در خانواده وجود دارد.
دوری از عوامل تشدیدکننده‌ای چون دود سیگار، قلیان، پشم و پرز حیوانات، مواد شیمیایی و گرد و خاک می‌تواند در کنترل حساسیت‌های آلرژیک و آسم موثر باشد. بنابراین ضرورت دارد افراد در معرض‌ این عوامل یا محیط‌های آلوده قرار نگیرند و در صورت بروز علائم حتما به پزشک متخصص مراجعه کنند.
اکثر مواقع ‌این حساسیت‌ها با مصرف داروهای بسیار ساده و ضدحساسیتی که بسیاری از آن‌ها به شکل استنشاقی هستند، کنترلمی‌شوند. البته لازم است برای اثرگذاری بیشتر داروها بر کنترل بیماری، با تکنیک درست مصرف کردن ‌این داروها آشنا بود و این آگاهی را پزشک یا داروساز می‌تواند به خوبی در اختیار بیماران قرار دهند.
درباره مصرف داروهای استنشاقی یک باور در جامعه وجود دارد که افراد پس از مدتی به مصرف داروهای استنشاقی عادت کرده و ترک آن سخت خواهد بود؛‌ این حالی است که ‌این باور کاملا غلط است و هر چقدر بیماری فرد با داروهای استنشاقی کنترل شود بهتر است، چون هم اثرگذاری ‌این داروها بیشتر است و هم نسبت به داروهای خوراکی عوارض کمتری دارند.
از دیگر بیماری‌های تنفسی در فصل پاییز عفونت‌های تنفسی و در راس آن‌ها عفونت‌های ویروسی مانند سرماخوردگی است که به شکل تب، درد استخوان، آبریزش بینی و عطسه و گاهی همراه با خلط بروزمی‌کند. هر فرد به طور متوسط بین سه تا چهار بار دچار سرماخوردگی شود. سرماخوردگی با رعایت نکات بهداشتی و پزشکی معمولا در مدت زمان کمتر از یک هفته بهببود می‌یابد. عامل سرماخوردگی، ویروس است. بنابراین به مصرف هیچ گونه آنتی بیوتیکی نیاز ندارد و مصرف داروهای مُسکن مانند استامینوفن و قرص‌های سرماخوردگی کافی است.
توصیه اکید می‌شود که هنگام سرماخوردگی از تزریق آمپول دگزامتازون پرهیز کنید. چون داروهای کورتن دار مانند دگزا علائم بیماری را به سرعت اما به طور موقت کاهش می‌دهد و پس از مدتی عوارض آن باعث تشدید مجدد بیماری خواهد شد. سرماخوردگی یک بیماری ویروسی است و آنتی بیوتیک روی آن اثرگذار نخواهد بود اما در مورادی یک عفونت میکروبی نیز به عفونت ویروسی اضافه می‌شود که موجب طولانی شدن علائم و تغییر رنگ خلط به تیرگی و چرکین می‌شود. در‌این شرایط ممکن است به یک آنتی بیوتیک مانند داروهای کورتن دار نیاز باشد که با تشخیص و تجویز پزشک باید مصرف شود.
بیماری‌های ویروسی مانند سرماخوردگی معمولا در مکان‌های پر جمعیت مانند مهدهای کودک و مدرسه شایع تر است. به دلیل ‌اینکه انتقال ویروس از راه تنفس صورت می‌گیرد، در فردی که سرماخورده یا دچار عفونت ریوی باشد هنگام سرفه کردن ترشحات حاوی ویروس از فرد بیمار به فرد دیگر منتقل می‌شود. فصل سرما نیز برای شیوع ‌این بیماری مساعد بوده چرا که ویروس در‌ این فصل فعال‌تر است؛ در مکان‌های بسته و با جمعیت بالا انتشار ویروس به صورت گسترده اتفاق می‌افتد.
استفاده از ماسک فیلتردار و شستن مداوم و صحیح دست‌ها از راه‌های پیشگیری از ابتلا به حساسیت‌ها و بیماری‌های تنفسی در فصل پاییز است. همچنین حتی الامکان با فرد دچار عفونت تنفسی دست ندهید و روبوسی نکنید.
افراد دارای سن بالای 60 سال، افراد مبتلا به بیماری زمینه‌ای مانند قلبی یا ریوی و افرادی که طحال آن‌ها برداشته شده باشد و همچنین کودکانی که به بیماری برونشکتازی ریه دچار هستند، به دلیل آسیب‌پذیری بالای آن‌ها، ممکن است یک عفونت ساده ویروسی برای آن‌ها بسیار مشکل‌ساز باشد. 
تصاویر
  • راهکارهای پیشگیری از تشدید آسم و آلرژی در زمستان
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:
مطالب شماره 65 مجله اطلسی ها

راهکارهای پیشگیری از تشدید آسم و آلرژی در زمستان
رژیم هفتگی عالی برای چربی‌سوزی سریع
دوستت دارم زندگی
ضرورت و اهميت كتاب خواني براي كودكان
7 خـطا در حـین اسـتفاده از مایـکروویو
غـذا خـوردن صحـیح در محـل کار
درد دل گروه های زباله گرد
محسن چاوشی، خواننده محبوب پاپ: برای دل خودم می خوانم
اثرات آب و هوا بر خلق و خوی افراد
خورشت پرنده های کمیاب
افتادن در مسیر پر خطر اعتیاد
گفت و گو با همسر شهید محمد محمودی؛ موقع عقد دعا می‌کردم زود شهید نشود!
درخواست اغلب خانم ها از همسرانشان در ماه پایانی سال؛ کـمکـم کـن!
گفتگو با محکوم به اعدام 19 ساله؛ زندگي، عاشقي و کابوس‌دار
رفتار آزار‌ دهنده‌ای که دیگران را از شما دور می‌کند
نوروز 96 با بازیگران مشهور
گفتگو با يك دختر تن فروش؛ هیچ چیز برایم مهم نیست
گیاهان خانگی تمیزکننده هوا
یک شب هزار شب نمیشه
هشدارهای پلیسی؛ پیشگیری از سرقت موتورسيکلت
سرقت مسلحانه
داستان کوتاه؛ کار دنیا برعکس است
لباس عید می خوام مامان!
کوآلای قهرمان
نه بیش تر از دوستام!
فرزند معلول خود را خوشبخت کنید
پس کوچه های اطلسی
ازدواج به سبک چینی ها
رفع خشکی بدن
گفتگو با معتادی که 10 بار ترک کرده است
از شبکه های مجازی تا دانشگاه های مجازی
ترکیب شبکه های اجتماعی و آموزش الکترونیک
کباب کوبیده با طعمی متفاوت
هات چاکلت تافی
چیز کیک شکلاتی
قهرمانی تیم اطلسی ها در مسابقات تیراندازی اصحاب رسانه خوزستان
زیبایی چقدر در انتخاب همسر نقش دارد؟
چشیدن طعم شیرین موفقیت
دات نت نیوک فارسی